SVTEC Home PageInformation on Previous and Upcoming EventsFarming Yesteryear - Our Annual Rally at Scone PalacePrintable Application Forms for the Rally Items for Sale - Club Merchandise - Machinery - Spare PartsInformation on SVTECLinks to other Interesting Web SitesClick here for Contact Information and Contact Form

 

SVTEC RALLY 2012

The highlighted tractor in 2012 was the Massey Fergusson 35X which is celebrating it's 50th anniversary.

The highlighted stationary engine category was all air cooled engines.

FARMING YESTERYEAR 2012 RESULTS

STEAMERS – D+R TROPHY

1 2 1925 Fowler Steam Traction Engine S+H Mair Montrose          
2 4 1995 Burrell 4” Scale J Low Old Meldrum
3 1 1900 Holmes + Bradford Boiler J Leggat Perth
4 3 1975 Foden D A Steel Cairneyhill          

DIESEL TRACTORS – AW MACINTOSH TO 64

1 155 1959 Massey Ferguson 35 T French + Sons Cumnock
2 108 1954 Cat Crawler D2 J Hair + A Kennedy     
3 166 1960 Fordson Major G Sturrock Tealing         
4 201 1964 Massey 35 X B Dawson Leslie   

DIESEL TRACTORS – SVTEC CLASSIC 65 0N

1 244   1972 Fendt Farmall K MacKenzie Kildarn
2 254   1975 Massey Ferguson 168 R Donaldson Blairgowrie
3 247   1972 David Brown D Morrison Turriff
4 209A1965 International McCormack G West Bridge of Cally

P/P TRACTORS – DONALDSON TROPHY

1 22 1936 McCormick Deering 10-20 R Smart Letham Feus           
2 63 1950 David Brown Cropmaster C Burnett Dundee      
3 21 1934 Fordson N I Brown Ceres            

WORKING TRACTORS – MARRS BURRELTON

1 269A            Grey Fergie B Cathro
2 269     1940 Minnieapolis Moline G Mutch Aberargie
3 270     1948 Ferguson TED20 I Hope Blairgowire
4 88        1943 Fordson N A Blacklaws Kelty

YEAR OF THE MASSEY 35X – D+A FACTOR TROPHY

1 008 1962 Massey Ferguson 35X R Allan Thornhill
           

MOTORCYCLES TO 49  -  SIMMERS CUP

1 396 1930 Ariel A B West Meigle   
2 403 1948 AJS 18 S Williamson Meigle      
3 406 1948 Francis Barnett Autocylce L Gingell Blantyre   

MOTORCYCLES 50 – 79 – JC MILNE TROPHY

1 462 1969 Triton 650            A Bell Glenfarg
2 469 1974 Yamaha D Band Perth    
3 414 1952 Norton ES2 K Coutts Blairgowrie

CLOSED  CRANK ENGINES – STRATHTAY CUP

1 896 Petter M C Morrison New Blyth         
2 859 Petter M Swan W Calder
3 784 Lyon Norman A Archibald Glencarse 
4 888 Pelaponi C Begg Tain  

OPEN CRANK ENGINES - PRETSWELL CUP

1 783 Gardner P Pharaoh       
2 799 Int Famous R Lawrie Jnr Banchory     
3 798 Sparta Economy CX G Downie Kingseat       
4 824 Crossley JJ Type L Flintoff Bedale     

ENGINES DRIVING MACHINERY – FRANCES MUNRO TROPHY

1 888   1928 Pelapone C Begg Tain
2 896   19?? Petter M C Morrison New Blyth
3 814   1944 Lister D M Ramsay Alyth
4 790   1929 Ruston Hornsby AP D Andrews Long Bennington

ENGINE OF THE YEAR – BEST AIR COOLED  - W+D PEDDIE TROPHY

1 895 1941 Bamford APH1 C Morrison New Blyth            

JUNIOR ENGINES – LAURA SWANN TROPHY

1 859   1923 Petter M D Swan West Calder
2 852   1942 Fowlis IPA J Rigby New Alyth
3 860  1924 Amanco Hired Hand D Swan West Calder
4 883   1939 Lister D C Chisholm Kelso

LIGHT COMMERCIALS – FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 675 1948 Austin K2 G Townsley Dalkeith            
2 703 1972 Austin Morris I Murray Inverarity          
3 672 1929 Austin 7 A+C Tait Halkirk

HEAVY COMMERCIALS – FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 750 1973 Seddon Atkinson Borderer AM Downie Fraserburgh   
2 717 1947 Foden Timber tractor M Lamont Inverurie         
3 772 1979 AEC Marshall S Nichol Dumfries

MILITARY – FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 BSA M20 Andy Croy        
2 Willys Alex McAulay         
3 Dodge M37 Stuart Lee

BICYCLES – H I S  CUP

1 325   1904 Dursley Pederson J Harding Perth
2 324   1904 Rover Imperial D Seale Edinburgh
3 392   1978 Batavus B Stewart Spittalfield

CARS TO 39  -  KINPURNIE CUP

1 499 1934 Wolseley Hornet Dayton Special A Harvey Carrion Bridge      
2 483 1926 Crossley T Ritchie Glenrothes
3 505 1935 Rover P1 F Munro Glenrothes

CARS 40 – 59 – SCOTTISH AGGRAGATES CUP

1 532   1954 Morris Minor J Murray Inverarity
2 518   1946 Fiat 500A Topolino D Arthur Peterhead
3 546   1958 MG Magnette G+M Elliott Humshaugh

CARS 1960 ON  -  FASCO CLASSIC CUP

1 622  1972  Roadster P Gibson Dundee      
2 649  1978 Ford Escort AW Davie Bridge of EArn 
3 560 1962 Ford Zodiac Mk3 S Presley Coupar Angus        

HORTICULTURAL – MARSHALL GARDEN MACHINERY SHIELD

1 665 1968 Gutbrod 1032 G Shearer Tayport           
2 667 1975 Kumbota B6000 E Johnstone Perth       
3 662 1956 Farmers Boy G Munro Perth
4 310 1959 Atco R Roulson Dufftown         

FARM MACHINERY  - DAVID YOUNG SHILED

1 289 1953 Ferguson Trailer A+L Robertson Montrose
2 291 1960 Transplanter J Marshall Auchterarder     
3 284 1949 Garvie Threshing Mill I Kenny Aberuthven       
4 281 1942 Bisset Binder I Colville Almondbank    

FIRE ENGINES

1 689 Land Rover  D McAusland     
2 735 Commer Carmichael J Cooper 
3714 Austin K2 G Goodsman           

TRADE STANDS – JG MARTIN SHIELD

1 Puntons Footwear (Trekkers)
2 Lynda’s Knitwear   
3 Garden Gate Plants

DISPLAY STANDS – PIRTEK SHIELD

1 Scottish County Tractor Club         
2 Sawbench Display  
3 Display of Mamods

CAR CLUB DISPLAY  - MACRAE + DICK SHIELD

1 D27 Tay 4x4 Club  
2 D22 Glenisla Classic Vehicle Club 
3 D47 Mercedes Benz Club   

TRACTOR CLUB DISPLAY  -  WILLIAMSON TROPHY

1 Scottish County Tractor Club         

CATERPILLAR – A KENNEDY TROPHY

   1 108 1954 Caterpillar D2 J Hair Brechin
   2 86 1941 Caterpillar D2 GJ Robertson Kellas
   3 29 1941 Cletrac AG I Brown Auchterhouse
   4 36 1943 Ford Ferguson 9 DA Johnstone  Dundee          

EDDIE ROSS TROPHY

1 731 1965  ERF KV A Watson Holmbrook
2 754 1973 ERF A Series Artic W Nichol Lockerbie
3 723 1958 ERF KV G Ireland Kirriemuir

UNRESTORED / ORGINAL PRE 60 TRACTOR

1 68 1951 Allis Chalmers R Turriff Peterhead
2 81 1956 David Brown J Haddow Bpnnybridge
3 75 1952 Ferguson M Urquhart Alyth

BESTS


Diesel Fordson                       166       G Sturrock Tealing
Fordson PP                            21          I Brown Ceres
Classic Massey Ferguson        8         R Allan Thornhill
Pre 1950                                22        R Smart Letham Feus
David Brown                          63        C Burnett Dundee
Lister                                     802      R Grieve Lockerbie
International Farmall               79        K Low Dun
Case                                      19        B Mailer Auchterarder
Ferguson TE20                      64        A+L Robertson Montrose
Allis Chalmers                        156      R McGregor Glamis
ATS New Restoration            22        R Smart Lethan Feus
Best Member                         282      Ian Colville Almondbank
Best in Show                         750      AM Downie Fraserburgh

RAFFLE RESULTS


1st Tractor                  C Munro Inverness
2nd Engine                  Lewis Aitchison
3rd Pedal Tractor        Rory Napier
4th Picture                   Louise Burnett Portlethen
5th 4x4 Day Out          Ian Cupples

 

SVTEC RALLY 2011

FARMING YESTERYEAR 2011 RESULTS

STEAMERS D+R TROPHY

1 1925 Fowler Traction Engine S+H Mair Montrose
2 1995 Burrell 4 Scale Traction Engine J Low Old Meldrum
3 1908 Fowler A4 A Steele Caurneyhill
4 2011 Foden 41/2 scale Model T Armet Dunfermline

DIESEL TRACTORS AW MACINTOSH TO 64

1 1960 Fordson Power Major G Sturrock Tealing
2 1960 Massey Ferguson 35 - M+S Robertson Brechin
3 1948 Field Marshall Series 2 N MacKenzie Halkirk
4 1953 Ferguson TEF20 I Macrury Kellas

DIESEL TRACTORS SVTEC CLASSIC 65 ON

1 1969 John Deere 2120 D Kerr Glasgow
2 1969 Massey Ferguson 135 G Marr Cumineston
3 1975 Massey Ferguson 185 T French Cumnock
4 1972 Massey Ferguson 135 C McDonald Brechin

P/P TRACTORS DONALDSON TROPHY

1 1938 Cockshutt HartParr 80 A Smart Buckhaven
2 1926 Fordson F I Brown Cupar
3 1950 Ferguson TED20 B Pullar Glenrothes
4 1955 Ferguson B Marnoch Inchture

WORKING TRACTORS MARRS BURRELTON

1 1947 International Farmall M L Morrison Kirriemuir
2 1960 Massey Ferguson 35 C McDougal Crieff
3 1966 Massey Ferguson 165 D Findlay Kirriemuir
4 1964 Massey Ferguson 65 H Lowe Bridge of Earn

YEAR OF THE CRAWLER D+A FACTOR TROPHY

1 1941 D2 J Hair Brechin

MOTORCYCLES TO 49 - SIMMERS CUP

1 1930 Triumph Co C Christie Brechin
2 1930 Ariel A B West Meigle
3 1947 AJS 18 S Williamson Meigle

MOTORCYCLES 50 79 JC MILNE TROPHY

1 1961 Triumph Bonneville A Clark Inverarity
2 1964 Triumph Tiger Cub D Stewart Scone
3 1950 BSA M21 + Sidecar I Thomson Muthill

CLOSED CRANK ENGINES STRATHTAY CUP

1 19?? Jappy 13E A Morrison New Royth Turriff
2 1921 Slavia K Rae Finavon
3 1943 Lister F P Lugget Gordon
4 1942 Lister LH A Grieve Scone

OPEN CRANK ENGINES - PRETSWELL CUP

1 19?? The Angus C Morrison New Royth Turriff
2 1900 Garner Number O P Pharoh Springfield
3 1926 Wolseley Alma Horizontal K Williams Clochforbie
4 1912 International Famous B Lawrie Crathes

ENGINES DRIVING MACHINERY FRANCES MUNRO TROPHY

1 1945 Wolseley WD11 J McAlpine Thornton
2 1917 Ingeco W D Andrews Beddington
3 1915 MacLeod RF Brook-Smith Lockerbie
4 1941 Fowler 1 PAL D Davidson Brechin

ENGINE OF THE YEAR WOLSELEY - W+D PEDDIE TROPHY

1 1945 Wolseley WD11 J McAlpine Thornton
2 1932 Wolseley Cub K Williams Clochforbie
3 1939 Wolseley WD11 C Harkness Lockerbie
4 1926 Wolseley Alma Horizontal K WilliamsClochforbie

JUNIOR ENGINES LAURA SWANN TROPHY

1 1942 Fowler 1PA J Rigby Blairgowrie
2 1939 Lister A D Swan West Calder

BEST LISTER IAN HARKER TROPHY

1 1938 Lister HP M Morrison Kirriemuir
2 1941 Lister D D Grant Brightons
3 1914 Lister H R Grieve Lockerbie
4 1949 Lister Junior A C Smith Kirriemuir

LIGHT COMMERCIALS FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 1929 Austin 7 Light Van A+C Tait Halkirk
2 1926 Austin 12/4 Truck J Gray Memsie
3 1959 Ford Thames IR Wood Port Lethen

HEAVY COMMERCIALS FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 1971 Atkinson Borderer C Gunn East Calder
2 1966 Albion Reiver RE 25A J Padkin Drumclog
3 1957 Commer QX C Munro Alness

MILITARY FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 Jeep - G Wallace Dunfermline
2 Jeep A Smith Forfar
3 Champ G Morton Kinross

BICYCLES H I S CUP

1 1971 Chopper Mark 1 C McNeill Falkland
2 1948 Rudge Ladies Sport M ONeill Glenrothes
3 1972 Raleigh Tomahawk Mark 1 D Stewart Luncarty

CARS TO 39 - KINPURNIE CUP

1 1923 Crossley Landaulette T Ritchie Glenrothes
2 1933 Lagonda Continental A Gunn Edinburgh
3 1935 Rover P1 F Munro Markinch

CARS 40 59 JOHN R WEIR TROPHY

1 1951 MG Tourer K Sutherland Carnoustie
2 1959 Rover P4 100 M Stewart Isle of Man
3 1949 Singer Roadster WG McBain Alyth

CARS 1960 ON - FASCO CLASSIC CUP

1 1968 Jaguar 240 I Hardy Clackmannan
2 1972 Rover P6 J Wishart Bridge of Earn
3 1966 Ford Anglia B Matthew Mintlaw

HORTICULTURAL MARSHALL GARDEN MACHINERY SHIELD

1 19?? Allen Scythe TS N Murray Alyth
2 1956 Ransomes MG6 A Whitton Coliston
3 1973 Kubota B 6000 O Nairn Methven


FARM MACHINERY - DAVID YOUNG SHILED

1 197? Russell Self Propelled Rot Cutter J Marshall Auchterarder
2 1940 Barclay Ross + Hutchison Threshing Mill _ J Rennie Montrose
3 1942 Bissett Binder I Colville Auchterarder
4 1963 Allis Chalmers Combine I Colville Auchterarder

FIRE ENGINES

1 1963 Landrover D McAusland Kilbarchan
2 1941 Austin K2 Austin K2 G Goodman Laurencekirk
3 1967 Commer Carmichael Fire Engine J Cooper Drumoak

TRADE STANDS JG MARTIN SHIELD

1 Milford Vinatge Engineering
2 Gordons Nursery Balbeggie
3 IR Spink Carmyllie

DISPLAY STANDS PIRTEK SHIELD

1 Display of Poultry I+J Middlemiss Duns

CAR CLUB DISPLAY - MACRAE + DICK SHIELD

1 Tay 4x4
2 Caledonian Mini Club
3 Triumph Register

TRACTOR CLUB DISPLAY - WILLIAMSON TROPHY

1 Scottish County Tractor Club

CRAWLER A KENNEDY TROPHY

1 1941 Caterpillar D2 J Hair Brechin
2 1941 Caterpillar D2 GJ Robertson Easter Gadie
3 1949 Caterpillar D2 A Kennedy Forfar
4 1953 Lloyd Dragon D Menzies Bridge of Earn


RINTOUL TROPHY BEST CLASSIC MASSEY FERGUSON

1 1972 Massey Ferguson R Aird Markinch
2 1969 Massey Ferguson 135 G Marr Cumineston
3 1964 Massey Ferguson 35X B Dawson Leslie
4 1966 Massey Ferguson 165 R Allan Thornhill

SVVF UNRESTORED / ORIGINAL

1 1938 International F14 J Kerr Dunlop
2 1946 Fordson E27N Major A Wilkieton Kinross
3 1949 Massey Harris Mustang R Birrell Thornton
4 1943 Fordson N S Falconer Auchterarder

BEST DAVID BROWN

1955 David Brown 25 J Haddow Bonnybridge

ATS Trophy
1971 Massey Ferguson 165 Multi Power G Wink Huntly

BEST CASE
1949 Case D A Sangster Auchterarder

BEST FERGUSON TE
1950 Ferguson TED 20 B Pullar Glenrothes

BEST FORD / FORDON DIESEL AGRICAR SHIELD
1960 Fordson Power Major G Sturrock Tealing

BEST FORDSON P/P GORDON PATULLO SHIELD
1926 Fordson F I Brown Cupar

BEST INTERNATIONAL FARMALL SANDY FYFE CUP
1955 International McCormack Farmall Cub K Low Montrose

BEST PRE 50 P/P KR JOINERS CUP
1938 Cockshutt Hart Part 80 A Smart Buckhaven

BEST ALLIS CHALMERS MCNICOLL SHIELD
1956 Allis Chalmers D272 G Low (Jnr) Montrose

BEST MEMBER
1937 Massey Harris GP T Turnbull Kinnesswood

BEST IN SHOW
19?? The Angus A Morrison New Royth Turriff
 

 
2009 Rally results

2010 Rally results

Copyright �2006 - 2008 S.V.T.E.C. Ltd