SVTEC Home PageInformation on Previous and Upcoming EventsFarming Yesteryear - Our Annual Rally at Scone PalacePrintable Application Forms for the Rally Items for Sale - Club Merchandise - Machinery - Spare PartsInformation on SVTECLinks to other Interesting Web SitesClick here for Contact Information and Contact Form

 

SVTEC RALLY 2013

Farming Yesteryear took place over the glorious weekend of the 7th and 8th of September.

The highlighted tractor in 2013 was the International Farmall.

The highlighted stationary engine category was diesel engines.

The rally results were as follows:

STEAMERS – D+R TAYLOR TROPHY

1 2012 Foden Short Wheel Base T Armit Dunfermline
2 1925 Fowler NW S & H Mair Montrose
3 1995 Burrell 4" Scale Traction Engine J Low Old Meldrum
4 1900 Holmes + Bradford Boiler J Leggat Perth

DIESEL TRACTORS – AW MACINTOSH TO 64

1 1955 David Brown 50D V Mathers Kintore
2 1958 Massey Ferguson 35 Industrial K Britton New Cumnock
3 1964 McCormick International B275 I J Wann Glencarse
4 1953 Field Marshall Series 3A C Anderson Banff

DIESEL TRACTORS – SVTEC CLASSIC 65 0N

1 1968 John Deere 1020 D Kerr Thorntonhall
2 1971 Massey Ferguson 165 G Wink Huntly
3 1972 Massey Ferguson 185 R Aird Markinch
4 1973 Massey Ferguson 158 T French Cumnock

P/P TRACTORS – DONALDSON TROPHY

1 1936 McCormick Deering 10/20 R Smart Leven
2 1947 David Brown Thresherman V Mathers Kintore
3 1950 Ferguson TED 20 A & L Robertson Montrose

WORKING TRACTORS – MARRS BURRELTON

1 1958 McCormick International Super Cub A McLaren Gilmerton
2 1948 Massey Harris 55K & Threshing Mill E Cameron Forfar
3 1966 Massey Ferguson 165 & Ransome Plough D Findlay Kirriemuir

YEAR OF THE INTERNATIONAL FARMALL – D+A FACTOR TROPHY

1944 International Farmall H G Mutch Abernethy

MOTORCYCLES TO 49 - SIMMERS CUP

1 1923 New Hudson Popular D Stewart Scone
2 1948 A J S 18 S Williamson Meigle
3 1928 Sunbeam 2 J Addison Bridge of Don

MOTORCYCLES 50 – 79 – JC MILNE TROPHY

1 1974 Honda CB 550 D Stewart Luncarty
2 1961 Triumph Bonneville T120R A Clark Kirkbuddo
3 1953 Ariel NH B West Meigle

CLOSED CRANK ENGINES – STRATHTAY CUP

1 1919 Victoria 5hp J Macadie Reay
2 1913 Lister L R Grieve Lockerbie
3 1938 Lyon Norman T 300 A & P Archibald Glencarse
4 1927 Lister D S Bruce Danestone

OPEN CRANK ENGINES - PRETSWELL CUP

1 1910 Tangye AA Hot Bulb L Flintoft Bedale
2 1900 Gardner Hot Tube No 0 P J Pharoah Springfield
3 1913 Sparta Economy CX G Downie Dunfermline
4 International Famous Cream Separator R Lawrie Banchory

ENGINES DRIVING MACHINERY – FRANCES MUNRO TROPHY

1 1941 Fowler 1 PAL D Davidson Brechin
2 1938 Ruston Carrot top A Middleton Banchory
3 1926 Lister B Masco Brick Crusher G J Forrest Kirriemuir
4 1938 Lister A28S Junior C Shearer Newburgh

ENGINE OF THE YEAR –DIESEL STATIONARY - W+D PEDDIE TROPHY

Petter AUA1 Generator I Goodfellow Ardler

JUNIOR ENGINES – LAURA SWANN TROPHY

1925 Kohler Powerlight D Swan West Calder

LIGHT COMMERCIALS – FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 1962 Bedford CA C Milne Dundee
2 1953 Morris Z N Low Brora
3 1972 Austin J Murray Inverarity

HEAVY COMMERCIALS – FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 1973 Atkinson Borderer A M Downie Fraserburgh
2 1945 Foden timber Tractor M Lamont Keithhall
3 1961 BMC Morris G Kennedy Forfar

MILITARY – FARMING YESTERYEAR SHIELD

1 1940 Ford 01A Fordor Sedan Staff Car Nigel Watson
2 1976 Land rover 101 L Castle Penicuik
3 1943 Austin K5 Garry Morton

BICYCLES – H I S CUP

1 1904 Rover D Seale Edinburgh
2 1904 Dursley Pederson Gents G Harding Perth
3 1929 Humber 24 I Thomson Muthill

CARS TO 39 - KINPURNIE CUP

1 1936 Austin Ruby B Carle Dyce
2 1926 Austin 20 Landaulette T Ritchie Glenrothes
3 1935 Rover P1 F Munro Markinch

CARS 40 –59 – JOHN R WEIR

1 1949 Singer Roadster W G Bain Alyth
2 1954 Morris Minor Series 2 I Murray Inverarity
3 1951 M G TD Classic K Sutherland Carnoustie

CARS 1960 ON - FASCO CLASSIC CUP

1 1961 Ford 100E Popular
2 1973 Ford Escort RS 2000 C Blain Kirkliston
3 1967 Mini Cooper M French Bonnyrigg

HORTICULTURAL – MARSHALL GARDEN MACHINERY SHIELD

1 1956 Ransomes MG6 Berry Drill Cultivator A Whitton Colliston
2 1950 Rollo Croftmaster M 442 S Simpson Pitmedden
3 1948 Ransomes MG5 A Morrison Kirriemuir

FARM MACHINERY - DAVID YOUNG SHILED

1 1942 Barclay Ross & Hutchison Threshing Mill J Rennie Montrose
2 1900 Bisset of Blairgowrie Sail Reaper T Turnbull Kinnesswood
3 1942 Claeys Combine SVTEC Almondbank

FIRE ENGINES

1 1978 Land Rover LP4 A Thompson Bellshill

TRADE STANDS – JG MARTIN SHIELD

1 Vintage China & Linens Jennifer & Fergus Stewart Aberdeen
2 Discount Diecast Models Irene & Adrian Hayes
3 Trekkers Neil Punton

DISPLAY STANDS – PIRTEK SHIELD

1 Model Timber Vehicles B McAinsh Stenhousemuir
2 Display of Mamod models R Johnston Greenlaw
3 1942 Lister C5 Sawbench & Handsaws D Kyle Bridge of Earn

CAR CLUB DISPLAY - MACRAE + DICK SHIELD

1 Caledonian Classic & Historic Motorsport Club
2 Mercedes Benz Club
3 Caledonian Mini Club

TRACTOR CLUB DISPLAY - WILLIAMSON TROPHY
The Scottish County Tractor Club

CATERPILLAR – A KENNEDY TROPHY

1 1936 Caterpillar RD7 Marcus MacBean Aviemore
2 1948 Caterpillar D2 David Laing Kinloss
3 1949 Caterpillar D4 Fraser Millar Clackmannan
4 1964 Carerpillar 977H Marcus MacBean Aviemore

TRACTOR IMPLEMENT – SANDY TODD TROPHY

1 1965 David Brown 770 Selectamatic & Ridgers G Gray Ellon
2 1958 Massey Ferguson 35 Industrial & Grader Blade K Britton New Cumnock
3 1943 Ford Ferguson 9 NAN D A Johnston Dundee

PETTER ENGINES

1 1928 Petter M Handyman Vertical Blacksmiths Drill G J Forrest Kirriemuir
2 1938 Petter A1 C Duncan Nairn
3 1935 Petter M G McPherson Stonehouse

EDDIE ROSS MEMORIAL CUP
1979 ERF A Series W Nichol Lochmaben

SVVF SHIELD – UNRESTORED/ORIGINAL TRACTOR
1976 Massey Ferguson 135 W More Blairdrummond

D MALCOLM SHIELD-BEST RESTORED GREY FERGUSON
1950 Ferguson TED 20 A & L Robertson Montrose

WULLIE MILLS MEMORIAL SHIELD-BEST DAVID BROWN
1955 David Brown 50D V Mathers Kintore

EARL OF MANSFIELD TROPHY-BEST IN SHOW
1968 John Deere 1020 D Kerr Thorntonhall

THE ATS TROPHY-BEST ATS
John Deere 1020 D Kerr Thorntonhall

THE MCNICOLL SHIELD- BEST ALLIS CHALMERS TRACTOR
A Cruickshank Laurencekirk

KR JOINERS CUP-BEST PRE 1950 P/P TRACTOR
1936 McCormick Deering 10/20 R Smart Leven

BEST FORDSON DIESEL
Fordson super Major D McCulloch Tillicoultry

GORDON PATULLO SHIELD BEST FORDSON TRACTOR
1926 Fordson Model F I Brown Ceres

IAN HARKER MEMORIAL AWARD-BEST LISTER
1913 Lister L R Grieve Lockerbie

BEST CASE
George Ness Spittalfield

BERT RINTOUL MEMORIAL TROPHY-BEST CLASSIC MASSEY FERGUSON
1958 Massey Ferguson 35 Industrial K Britton New Cumnock

SANDY FIFE MEMORIAL CUP-BEST INTERNATIONAL FARMALL
1944 International Farmall H G Mutch Abernethy

BEST MEMBERS ENTRY
Farmall H George Mutch Abernethy

 
2009 Rally results

2010 Rally results

2012 Rally results

Copyright �2006 - 2008 S.V.T.E.C. Ltd